Презентація книги Ярослава Потапенка: про все, від Майдану до Східного фронту.

09.06.2016 10:00

У фойє ІІ корпусу Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету у середу, 8 червня, було не проштовхнутись. Адже саме в цей день тут відбувалась довгоочікувана презентація книги «П’ята російсько-українська війна: від Майдану до Східного фронту», авторства доктора політичних наук, професора Ярослава Олександровича Потапенка, що раптово пішов із життя цьогоріч взимку.

Гостей заходу, родину автора, викладачів, студентів, побратимів по боротьбі та численних друзів, що злетілись цього дня до Переяслава з різних куточків нашої Батьківщини було просто не злічити. Всі активно підходили до столу, на якому стовпцями лежали, заманюючи ароматом свіжої типографської фарби, примірники книжки, які в цей день продавались по 150 гривень, а кошти від їх продажу було передано сім’ї автора. Забігаючи наперед, скажу, що до кінця продажу значна частина тиражу вже була розкуплена небайдужими читачами.

На вході до залу Сухомлинського, де безпосередньо проходила презентація, всіх зустрічав фотопортрет Ярослава Потапенка, а в самій залі посеред прапорів України та нашого університету – двох важливих стягів в житті Ярослава Олександровича, заквітчаний, стояв його художній портрет, який одразу по втраті написав переяславський митець Юрія Шкарупіна. «Як живий» - говорили ті, хто близько спілкувався з Потапенком протягом останніх років його життя.

Перед початком присутні мали змогу переглянути презентацію світлин Ярослава Олександровича, що чергувались з його численними цитатами, від яких просто неможливо стримати сліз – настільки актуальними вони є на сьогоднішній день.

Коли зал вщент набився людьми (багато з тих, хто хотів бути присутнім на цій презентації, не вмістившись в зал навіть стояли у дверях) офіційна частина презентації нарешті розпочалась. Ведучий Олександр Молоткін розповів про історію цієї очікуваної, але дещо сумної прем’єри, і надав слово для відкриття ректору університету, академіку Віктору Коцуру. Віктор Петрович відмітив те, що ця книга є неоціненним вкладом в сучасну історію незалежної України, і має стати грунтом для дослідження того численного наукового доробку, який залишив після себе Ярослав Олександрович Потапенко. Далі слово тримав підприємець Олександр Пироговський, який розповів про те, як спонукав Ярослава Потапенка до написання цієї книги та обіцяв її профінансувати, що власне і зробив, і саме йому ми завдячуємо виходу книги в світ. Із вітальним словом до присутніх звернувся міський голова міста, друг та побратим автора Тарас Костін, котрий чесно зізнався, що йому нині дуже не вистачає порад Ярослава Олександровича, та відмітив те що його смерть – непоправна втрата не лише для університету та міста, а і всієї нашої країни, адже такі люди – одиниці в нашій історії. Із щирими словами вдячності до всіх присутніх звернулась дружина, Руслана Потапенко, що розповіла про «домашні таємниці» і те, як саме автор створював цю книгу протягом двох останніх місяців свого життя.

Не була б презентація книги повноцінною без її безпосереднього цитування – цю відповідальну місію на себе взяла професор університету, учасниця подій Революції гідності Ганна Токмань. ЇЇ чуттєве виконання уривків книги, де автор висловлює свої переживання щодо сучасного стану нашої держави та ділиться прогнозами щодо її недалекого майбутнього, не залишили байдужими жодного слухача презентації в залі та за її межами.

Презентація книги продовжилась тематичним блоком виступів, де декан історичного факультету Борис Дем’яненко розповів про Ярослава, як колегу по роботі та педагога від душі, гендиректор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич розповів про свої плани щодо створення в місті музею історії незалежної України. Юрій Бобровнік згадав про свої перші заняття у Ярослава Олександровича та його діяльність в буремні дні Революції Гідності. Побратим по Майдану та життю, людина що нині допомагає втілювати всі задуми що не встиг здійснити за життя Потапенко, Віталій Коцур розповів про їх практичну реалізацію та подальші плани в цьому процесі. На прикладі втілення планів по вшануванню пам’яті Наставника розповів його студент і студкуратор Літературного товариства імені Ярослава Потапенка Тарас Сафонюк. А я, студент Максим Левченко, розповів свого власного вірша, який я написав в день смерті Ярослава Олександровича, присвячений його світлій пам’яті, та поділився з присутніми авторськими тезами «Ярослав Потапенко: наставник, друг, побратим».

Із завершальним словом до присутніх звернувся батько Ярослава, професор Олександр Потапенко, що прочитав щемливі поетичні рядки  присвячені синові та розповів про те, що постійно відчуває присутність сина десь поряд. Відчували її в цей день і всі присутні в залі.

Завершилась презентація ходою всіх присутніх до могили майданівця, громадського діяча, патріота України, що все своє свідоме життя присвятив боротьбі за справедливість, свободу і незалежність українського народу.

Маю честь поділитись з читачами своїми враженнями про книгу, яку вже активно почав читати. Книга написана в неповторному і притаманному лише Ярославу Олександровичу науково-публіцистичному стилі Ярослава Олександровичу стилі. Книга, де кожен знайде все те найважливіше з інформаційного простору, що бережливо два роки збирав для нас автор і в систематизованому вигляді вклав в свою книгу, доповнивши її своїми думками, враженнями та переживаннями, навіть більше – там є частина його нетлінної душі. В кількох моментах на початку я навіть «між слів» впізнав образи тих людей, яких знав Ярослав Олександрович – кількох його студентів, що були з ним поряд в буремні часи Майдану.

Ця книга - «контрастний душ» для всіх ганебних політиків і тих, хто не дає Україні спокійно існувати та розвиватись посеред гідних собі у світі.

 Ця книга - «бальзам душі для патріота», що прийдеться до смаку кожному свідомому українцю, та стане наочним посібником для нової генерації вчителів історії.

Вона просто зобовязана стати настільною для кожного українця!

 

Максим Левченко

 

Для довідки: Книга Ярослава Потапенка «П’ята російсько-українська війна: від Майдану до Східного фронту» присвячується його побратимам із Самооборони Майдану, що загинули в бою 18 лютого 2014 року в Маріїнському парку, віддавши свої життя за нашу свободу і національну гідність.

В своїй роботі Ярослав Потапенко намагався поєднати науковий аналіз із історіософським осмисленням сенсу, причин та специфіки сучасної війни за Незалежність, розпочатої в період Євромайдану,  та розкрити перед читачем глибинні передумови та характерні особливості нинішнього російсько-українського протистояння, а також вплив геополітичних чинників на цей процес. Книга розрахована на широке коло читачів, але насамперед на молодь та інтелігенцію.