Відвідини делегацією університету Стамбульського фонду науки і культури: подолання стереотипів і посилення співпраці

10.10.2017 13:18

 

Упродовж тисячоліть війни і конфлікти супроводжують людство. Етнічна багатоскладовість населення планети в цілому і окремих держав зокрема зумовлює іманентність економічних, соціальних, політичних, культурних, релігійних та інших протиріч між суспільними суб’єктами – носіями етноспецифічних потреб та інтересів. За певних умов ці протиріччя виявляються, як соціальні конфлікти з виразною етнічною складовою. Найчастіше етнічні конфлікти виникають у державах імперського типу з різнонаціональним населенням, а в певних випадках вони призводять до розпаду таких держав. За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, в середині 90-х років XX ст. понад 70 % військових конфліктів на планеті носили етнополітичний або міжетнічний характер. Така ж ситуація спостерігається і в ХХІ столітті.

У наш час війни, загострення соціально-економічних проблем, тероризм та етнічні конфлікти призвели до масової міграції населення у глобальних масштабах. 

Глобалізація вплинула не лише на світові геополітичні процеси, а й історію низки країн.  Останні роки стали переломними для багатьох держав і, зокрема для України. Порушення фундаментальних принципів міжнародного права, неправомірна анексія Криму Російською Федерацією та збройний конфлікт на Донбасі поставили під сумнів систему міжнародної безпеки та нівелювали міжнародні договори. Система світової безпеки в умовах ХХІ ст. себе не виправдовує, на відміну від нових методів збройних конфліктів та гібридних загроз, які з року в рік активізуються.

Війни й конфлікти із залученням сучасних методик збройної і інформаційної агресії продукують поширення агресії, ксенофобії і расизму серед населення багатьох цивілізованих країн світу. Саме тому 18–24 вересня Стамбул, місто із древньою історією, об’єднало  науковців політологів, істориків,  журналістів, аспірантів та студентів у рамках проекту «Зміцнення міжкультурних зв’язків, подолання стереотипів» (EU Project 2017. “Strengthen Cross-Cultural Connections, Embrace the Differences”. Проект реалізовувався Стамбульським фондом науки та культури у межах програми освітніх обмінів Еразмус +. До участі у проекті був запрошений Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди.

Делегація університету у складі Віталія Коцура, Юлії Молоткіної, Ляльки, Максима Самойленка, Андрія Філінського та Богдана Черненка презентували  українські  культурні та освітні традиції, модерували секціїта виступали із науковими доповідями.

Даний проект об’єднав представників різних національностей, зокрема українців, турків, сирійців, молдаван, бразильців, бангладешців, тощо. Були охоплені провідні навчальні заклади та різноманітні фундації і фонди з різних країн, а саме: Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університету імені Григорія Сковороди, Національний університет «Острозька академія», Стамбульський університет,  Аграрний університет Республіки Молдова, Стамбульський фонд науки та культури, Сирійська організація громадянського суспільства (Syrian civil society organization - МІDAD) тощо.

Під час обговорення проекту  були актуалізовані питання культурних стереотипів щодо арабського світу у міжнародних ЗМІ, особливості релігійних традицій різних народів та можливостей діалогу і мирного співіснування, пошук спільних тематик, які б сприяли реалізації спільних освітніх проектів, зменшення конфліктогенності регіонів, мінімізації  агресії  під час міжетнічних, релігійних , політичних та міжнародних конфліктів.

Учасниця проекту Валентина Лялька відзначає, що вперше дізналася  багато нового про культуру, релігію турецького народу від  представників Стамбульського фонду науки і культури панів Хакана та Мустафи, які за пів року до проекту приїздили до нашого університету. Саме тому вирішила долучитися до проекту. Наша група презентувала дві теми: "Міграція в Україні" та "Засоби масової інформації про проблеми імміграції та біженців". Обидві презентації викликали жваву дискусію. Під час обговорення було виявлено низку дискусійних питань і проблемних завдань.

Спогадами про участь у  проекті  ділиться аспірантка університету Юлія Молоткіна: «Я пам'ятаю, як хвилювалася , коли ми їхали в квартиру сирійської родини в Стамбулі. Я не була впевнена в собі, що ця сім'я мене сприйме через культурні відмінності. Всю інформацію, що я мала про Сирію була з мас-медіа, а думка про цей народ була заангажованою. Проте після зустрічі стереотипи були зруйновані. Я не почула історію про економічні наслідки міграційної політики, проте, із захопленням слухала історію батьків, які хотіли кращого майбутнього для своїх дітей, історію сирійців, які так сильно люблять свою Батьківщину, але їхні будинки зруйновані і у власній країні, де панує тоталітарний режим, їх ніхто не чекає».

Студент університету Богдан Черненко згадує, що у перший день познайомився з чудовими людськими носіями турецької, молдавської та сирійської культури, спілкувався, дискутував з сирійськими студентами і це було найбільшим враженням під час перебування в проекті. Сирійці поділилися інформацією, яка не поширюється у ЗМІ. Він уперше почув про те, що ІДІЛ не єдина проблема у Сирії, водночас в мас-медіа інформація подається саме так. Богдан зізнається, що до проекту практично не розумів сутності конфлікту в Сирії, а тепер переконався наскільки нескорений сирійський народ, який не маючи вибору змушений покинути свою країну, рятувати своє життя, щоб продовжити боротьбу і повернутися на Батьківщину.

Учасник проекту Андрій Філінський вважає, що зміцнення міжкультурних зв’язків має великі перспективи для подальшого розвитку. Він зокрема, допомагає поглибити розуміння сучасного полікультурного світу, який має соціокультурно і інтелектуально збагачувати народи в умовах планетарних викликів ХХІ ст.  

Студент Максим Самойленко зазначає: «Ми провели багато цікавих лекцій та семінарів. Одним з найкращих для мене була лекція професора Ісмаїла Латіфа Хасінебіоглу ", де я почув інформацію про стародавню Мекку та Медіну. У нас була цікава дискусія про іслам і питання про те, яким має  бути справжній мусульманин. Отже, тепер я отримав знання про особливості мусульманського світу, зокрема про «політичний іслам».

Проект завершився підготовкою матеріалів для короткого фільму про подолання стереотипів, який згодом буде доступний в он-лайн режимі.

Після завершення проекту 4 жовтня 2017 р. у Переяслав-Хмельницькому державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди пройшла конференція, де були оприлюднені його результати. Учасники зібрання обговорили проблеми війни, тероризму та етнічних конфліктів, які зумовлюють масову міграцію в усьому світі. Стереотипи щодо переміщених людей зі Сходу були переконливо зруйновані. Даний проект  має велике світоглядне значення для студентів університету, адже  дозволив усвідомити сутність і особливості міжетнічних, релігійних і політичних протиріч ХХІ ст. Наріжний камінь науково-освітньої співпраці між Стамбульським фондом науки і культури і університетом Переяслава закладено. Попереду – нові рубежі взаємодії. 

 

Коцур Віталій, кандидат політичних наук, доцент